fbpx
O wszystkim

Tekst o kasie czyli o niczym

dodany przezKamil Timoszuk 24 lutego 2015 0 Komentarzy

Niemal wszyscy jak jeden mąż, w obecnych realiach nie mamy przeważnie jednej podstawowej rzeczy. Towarem, którego nam wszystkim notorycznie brakuje i jest on na wagę złota jest czas. Czas, którego de facto każdy z nas ma tyle samo, ale różni ludzie różnie go wykorzystują. W większości przypadków skupiamy się na zarabianiu kasy.

W ostatnim czasie na kilku fanpage’ach jakie staram się obserwować, oraz na kilku prywatnych profilach, które Facebook łaskawie mi zaprezentował, przewinął się jeden temat, który zatrzymał mnie na chwilę. Otóż ktoś, gdzieś, jakiś czas temu, w otchłani internetu rzucił pewne ciekawe założenie. Założenie odnośnie rzeczy, która nie ma co ukrywać ale rządzi obecnym światem. Tym czymś oczywiście jest kasa, szmal, mamona, dziengi, hajs czy jakkolwiek to jeszcze inaczej nazwiemy. Założenie to jest w pewnym stopniu dla wielu osób na pewno obrazoburcze. Mianowicie polega ono, na zadaniu sobie jednego prostego, ale wbrew pozorom ważnego pytania – co byś robił w życiu, gdyby pieniądze straciły swoją obecną moc? Gdy rozglądam się wokół siebie mam dziwne wrażenie, że wiele osób w tej samej chwili straciłoby sens swego życia.

Niestety tak nasz świat został skonstruowany, a właściwie my sami go sobie skonstruowaliśmy, że gdy nie masz człowieku choćby niewielkich pieniędzy, to ciężko jest ci normalnie funkcjonować na jakimkolwiek poziomie. To też powoduje w linii prostej u wielu osób takie myślenie, że pieniądze są najważniejsze. A od myślenia już nie daleko do działania, które czasem popada w różne dziwne skrajności. Te jednak jak wiadomo nigdy nie są dobre w żadną ze stron. Ja także nie mam nic do samego zarabiania, bo zarówno sam staram się to robić i wiem, że porządku świata raczej nie zmienię. Ale czasem warto się właśnie zastanowić po co to wszystko. Dlatego też fajnie w to wszystko wpisuje się właśnie to pytanie o kasę.

Jak ja bym odpowiedział na pytanie co bym chciał robić, gdyby pieniądze nagle przestały mieć znaczenie? W sumie sam jestem tym zaskoczony, ale wydaje mi się, że doskonale wiem i nie potrzebuję specjalnie długo się nad tym zastanawiać. Mianowicie tym czymś co zajmowałby mnie w największym stopniu, byłoby to pomaganie lub też dawanie radości ludziom. W jaki sposób, to w tej chwili wydaje mi się, że jest to mniej ważne. Ważniejsze jest jednak to, że gdybym mógł robić to co dawałoby mi satysfakcję, to na pewno starałbym się aby dzięki moim działaniom, na twarzach ludzi pojawiał się z jakiegoś powodu uśmiech. Co więcej, myślę, że w warunkach, kiedy gotówka nie liczyłaby się kompletnie, to byłoby to znacznie łatwiejsze do osiągnięcia niż teraz. Dlaczego?

Głównie dlatego, że z wielu ludzi na pewno zeszłoby swoiste ciśnienie. Nie goniliby oni każdego dnia za tym, aby na ich kontach pojawiały się kolejne sumy bądź też kolejne zera. Nagle paru osobom otworzyłyby się oczy na to, że poza zarabianiem samym w sobie istnieje także inny świat oraz inna rzeczywistość obok której oni tylko przemykają. Oczywiście dla wielu z nas, zarabianie kojarzy się i jest niemal synonimem dbania o naszych najbliższych czyli żony, mężów czy też dzieci. I bardzo dobrze, bo to również jest ważne. Tylko czy gdyby pieniądze przestały mieć znaczenie to czy nagle stalibyśmy się gorszymi „połówkami” lub rodzicami? Uważam że chyba wręcz przeciwnie…

Co jednak tak naprawdę wynika z mojej dzisiejszej rozkminy jaką tutaj się z wami dzielę? Dla jednych z was będzie to pewne straconych kilka cennych minut z ich życia. Inni z was może jednak także się zastanowią nad tym pozornie absurdalnym „problemem”. A jeśli tak, to chętnie bym się dowiedział tego, czy zmienilibyście coś w waszych życiach, czy zaczęlibyście być choć trochę innymi ludźmi? A może tylko mi się wydaje, że kasa ma tak wielka władzę, a tak naprawdę jest zupełnie inaczej?