fbpx
O wszystkimOdżywianie

Suplementacja – A komu to potrzebne?

dodany przezKamil Timoszuk 3 grudnia 2014 3 komentarze

Żyjemy w obecnie zwariowanych czasach. Świat pędzi na przód jak oszalały, a my staramy się za nim nadążyć na tyle ile jest to tylko możliwe. Dzieje się to niemal w każdej dziedzinie naszego życia – od spraw zawodowych zaczynając, poprzez rodzinę, a na przyjemnościach kończąc. W każdej z tych dziedzin staramy się też wspomagać się na tyle ile możemy, aby tylko „dać radę”.

Lekarstwa na uciekający nam wszystkim czas, niestety jeszcze nikt genialny nie wymyślił. Do tego czasu kiedy to się stanie, jesteśmy skazani na samych siebie, aby wykorzystać ten czas jaki mamy w najlepszy możliwy sposób. Każdy z nas ma w życiu swoje priorytety, na które kładzie swoisty nacisk i skupia się na nich bardziej, niż na pozostałych częściach swego życia. Aby jednak na wszystko starczyło nam sił, musimy być w jak najlepszej formie, o którą powinniśmy dbać każdego dnia. Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą jest oczywiście wysiłek fizyczny w postaci różnych sportów, jakie możemy uprawiać. Każdy kto na co dzień cokolwiek trenuje, ten doskonale wie, że w tym wysiłku nasz organizm czasami także potrzebuje wsparcia, aby móc się zregenerować w jak najbardziej skuteczny sposób i w jak najkrótszym czasie. Tu natomiast z pomocą wkraczają różnego rodzaju odżywki czy też inne suplementy diety. A co to tak na prawdę jest?

Suplement diety – uzupełnienie diety, dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (zwłaszcza witaminy lub inne substancje egzogenne), których może brakować w codziennej diecie. Suplement oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej – jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn.

Taką mądrą definicję przedstawia jak zawsze wszechwiedząca Wikipedia. Jednak skąd się te wszystkie suplementy wzięły? Przecież każdy wie, że człowiek niemal od zarania dziejów żywił się tym co złapał albo sam wyhodował i wydawało się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Niestety rozwój technologii żywieniowej, przez dziesiątki lat ukierunkowany był na zwiększenie ilości produkowanego pożywienia, kosztem jego jakości. Koniecznością więc stała się suplementacja naszych organizmów dodatkowymi specyfikami. Wiele osób bardzo szybko wyczuło też w tym możliwość biznesu i dzięki temu, w stosunkowo krótkim czasie, powstała nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy i przemysłu na pograniczu medycyny i dietetyki.

Suplementacja w dzisiejszych czasach ma tak samo dużo zwolenników jak i też przeciwników. Jedni uważają, że jest to bardzo dobra forma wspomagania w codziennym życiu i osiąganiu kolejnych celów. Inni zaś alarmują to, że nie powinno się ingerować w ustaloną od dawna biologię człowieka, która przez dostarczanie suplementów z zewnątrz, zacznie po prostu wariować. Ta druga grupa osób jest jednak w znacznie gorszej pozycji już na starcie, sądząc po tym jak wyglądają dzisiejsze zwykłe półki sklepowe. Nie mówiąc już o aptekach czy wyspecjalizowanych sklepach dla sportowców, gdzie całe regały niemal uginają się od wszelkiej maści towaru, który można dopasować do dosłownie każdego. Dzięki zapotrzebowaniu rynku powstało wiele rodzajów suplementów do różnych grup odbiorców i o różnym zastosowaniu takim jak urodowym, odchudzającym, dla sportowców, dzieci, kobiet w ciąży, czy też na przykład osób starszych. Rozmowy na temat skuteczności poszczególnych tych środków, to już zupełnie inna bajka, czyli co człowiek to opinia. Między innymi dlatego też jestem ciekaw mojej współpracy z Amarok Nutrition, który dostarczył mi kilka produktów, które już wcześniej używałem, a niektóre z nich będę używał po raz pierwszy. W wielu przypadkach sam jestem ciekaw czy dany produkt zapewni mi obiecywany na opakowaniu efekt, czy może nie poczuję większej różnicy. To między innymi pod tym kątem będę chciał przeprowadzić kilka testów.

Amarok Nutrition paczka

Zażywając wszelkiej maści suplementy czy inne dodatkowe substancje wspomagające treningi, trzeba pamiętać też o jednej podstawowej rzeczy. Mianowicie o tym, że wszystkie te kapsułki czy też proszki, nie są gwarancją żadnego sukcesu. Jest to tylko jedynie pomoc w momencie, kiedy nasz organizm już sam nie daje rady i jest mu potrzebna lekka zewnętrzna pomoc. Zawsze na początku trzeba zadbać o to, aby na pierwszym miejscu stało dobre odżywianie czyli zbilansowana w składniki odżywcze dieta oraz dobrze wykonany trening. Wtedy dopiero można spoglądać w kierunku wszelkiej maści specyfików, które mogą nam trochę pomóc. Odwrócenie tej kolejności to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez nowicjuszy na siłowniach czy też w innych miejscach gdzie uprawia się sport. Takim osobom wydaje się, że te wszystkie suplementy, to magiczne proszki, które niemal same odwalą za nich całą robotę. To jednak tak nie działa, bo gdyby działało, to co drugi człowiek wyglądał by jak Pudzian w swoich najlepszych latach.

Tak więc słowem podsumowania uważam, że suplementy jest to coś na co warto zwrócić uwagę i zapoznać się z potencjalnymi możliwościami. Nie można się jednak dać zwariować w tym temacie. Dlatego też przez najbliższych kilka tygodni, postaram się zamienić w królika doświadczalnego i potestować na sobie kilka różnych substancji. O tym jak przebiegły te próby i jakie są moje wrażenia dowiecie się natomiast już niebawem. Stay tuned!