fbpx
O wszystkimOpinie

Ponadczasowe rzeczy zawsze w cenie

dodany przezKamil Timoszuk 5 maja 2013 2 komentarze

Kiedy rozmawiałem ze swymi znajomymi na temat filmu na jaki się wybieram większość się krzywiła. W najlepszym wypadku dziwiła się, że chce poświęcić dwie godziny swego życia na coś co już niemal każdy widział. Ja jednak zostałem przy swoim i dziś spędziłem specyficzne ale tez i bardzo udane późne popołudnie w kinie.

Zanim jednak napiszę o jakim filmie mowa, wspomnę o fakcie, który nie zdarza mi się zbyt często. A szkoda bo czasami bardzo bym chciał aby tak było. Mianowicie miałem dziś przyjemność obejrzenia filmu w kinie kompletnie sam. Ani jednej żywej duszy na sali kinowej sprawia wrażenie jakby się było niemal w domu. No, tylko z trochę większym ekranem przed nosem 😉

IMG_20130505_164642

Zresztą już wchodząc do galerii oraz do samego kina można było odczuć, że jakimś dziwnym trafem Polacy w niedzielne popołudnie wybrali inną formę spędzania czasu niż szwendanie się po galeriach handlowych. Pogoda dziś temu ewidentnie sprzyjała. Nawet fajna pani kasjerka w kinie powiedziała, że jest zdziwiona takimi pustkami.

Jednak czas na sedno sprawy czyli mój wybór filmowy. Premiera tego dzieła miała dokładnie 20 lat temu, kiedy ja jeszcze na chleb mówiłem „pep”, a pod szafę wchodziłem na baczność. Jednak na tamte czasy owy film był prawdziwym majstersztykiem, przełomem czy innym wielkim określeniem. Widać było gołym okiem w co zostało władowane 60 milionów dolców na produkcję tego filmu. A trzeba przypomnieć, że takie fundusze w tamtych czasach na film to była wielka rzadkość, a poza tym wartość dolara była zupełnie inna. Film jednak budził wielkie emocje nie z tego powodu. Tym powodem była jego tematyka, a dokładnie rzecz biorąc dinozaury. Teraz nawet jeśli ktoś jeszcze nie zjechał na dół tej strony i nie wie co jest pod spodem to na pewno domyśla się o jaki film może chodzić. Tak, nie mylicie się, chodzi o Jurrasic Park Stevena Spielberga.

Jurrasic Park 3D

W tym roku przypada 20-lecie wyprodukowania tego, nie zawaham się użyć stwierdzenia, kultowego dzieła. I z tej okazji postanowiono odświeżyć młodszym widzom ta pozycję i wpakować ją w technologię 3D. Czy dinozaury, krajobrazy, akcja, pościgi nadają się do 3D? Oczywiście, że tak!

Ja przyznam szczerze, że te 20 lat temu ten film widziałem ale do dnia dzisiejszego jego fabuła gdzieś mi uleciała. O wielu szczegółach zapomniałem lub wyparłem z pamięci. Jednak przy oglądaniu tej pozycji jest to niewątpliwy atut, ponieważ nie masz wrażenia, że oglądasz cos kompletnie starego co znasz na wylot. I to tylko jedna z wielu zalet tego filmu. Zresztą jeśli ktoś ma te niecałe 30 lat ten zapewne pamięta jaki wpływ nie tylko na kinematografię miał ten film. Przecież po premierze tej produkcji niemal każde dziecko miało koszulki, plecaki, piórniki, buty, zabawki i cholera wie co jeszcze z dinozaurowym motywem. A jeśli jeszcze ktoś miał logo Jurrasic Park to był gość.

Inną zaletą Parku Jurajskiego jest na przykład jego techniczne wykonanie. Robiąc taki film o takiej tematyce ogromny nacisk trzeba rzecz jasna położyć na wszelkie efekty specjalne, z samymi dinozaurami na czele. I jak się okazało, pomimo tego, że zostały one wykonane 20 lat temu to do dziś wyglądają kapitalnie. Wszystko potęguje świetna muzyka. Przy scenie kiedy pierwszy raz pojawia się dinozaur można mieć poczucie takiego szczerego, prawdziwego WOW. A w dalszej części filmu jest równie fajnie.

Czy efekt 3D się sprawdza? Według mnie tak. Kilka razy kiedy paszcza jakiegoś dinozaura latała mi przed twarzą aż lekko podskakiwałem w fotelu. Fajne uczucie o które tak naprawdę chodzi.

Widziałem już w internecie opinie na temat tego filmu, że to takie typowe odgrzewanie kotleta aby zbić kasę na naiwniakach. I to jest kompletna bzdura. Zdecydowanie polecam obejrzeć ten film choćby do cofnięcia się do lat dzieciństwa. Jeśli ktoś nigdy tego nie widział to tym bardziej warto. Dinozaury jak się okazuje są ponadczasowe i to jest argument nie do odparcia.