fbpx
BlogLudzieO wszystkim

Naturalne podejście do tematu

dodany przezKamil Timoszuk 24 lipca 2018 0 Komentarzy

O tym, że od kilku miesięcy regularnie przyjmuję suplementy, wspominałem już jakiś czas temu. Czy był to w moim przypadku dobry ruch?

Mogę to głównie ocenić po swoim samopoczuciu, ale nie tylko. Bo w komentarzach pod zdjęciami z imprez, na których się pojawiam, ludzie piszą, że „lepiej wyglądam”. Podobnie jest na treningach – moi znajomi też często mówią mi, że się zmieniam. Oczywiście nie przypisuję całego sukcesu suplementom, bo wpływa na to co najmniej kilka innych czynników, jak regularne trenowanie, rower i na pewno pasja do życia na 100%. Jednak niewątpliwie wsparcie w dodatkach suplementacyjnych wpływa na mnie na plus. Sam wygląd to tylko szczyt tej piramidy. Znacznie bardziej cieszy mnie poprawa ogólnego samopoczucia. To jak mój organizm zaczął reagować na zmęczenie, jak się regeneruje i po prostu funkcjonuje. Jak to się zadziało? Pomyślałem, że pownikam, pytając bezpośrednio w Zielniku o najbardziej nurtujące mnie kwestie, tym bardziej, że pewnie nie jestem jedyną osobą, która będąc aktywna, zastanawia się nad uzupełnieniem diety w potrzebne witaminy czy składniki odżywcze.

Dlatego dziś pod spodem możecie przeczytać moją rozmowę z specjalistką ze sklepu zielarsko-medycznego iZielnik, która odpowiedziała na kilka moich pytań.

Suplementacja – hit czy kit?

Zdecydowanie hit, ale… Do suplementacji należy podchodzić z dużą rozwagą. Organizm człowieka to bardzo precyzyjna „maszyna”. Odpowiednio dobrana suplementacja, oparta o składniki najlepszej jakości, zdecydowanie może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, poprawić samopoczucie, wydolność i odporność na infekcje. Jednocześnie pamiętajmy o unikaniu wprowadzania do organizmu wszelkich substancji zbędnych, które jak pokazują badania, często są wręcz szkodliwe. Niestety wiele suplementów wątpliwej jakości, jest wypełniaczy, barwików, konserwantów. Warto zatem korzystać z pomocy profesjonalistów: lekarzy, dietetyków bądź farmaceutów, którzy specjalizują się nutricjologii, fitoterapii oraz suplementacji. Tylko właściwie dobrana suplementacja przynosi wymierne korzyści.

Na ile suplementy to realne wspomaganie organizmu, a na ile to tylko sztuczne zapotrzebowanie, wytworzone głównie przez producentów takich specyfików?

Obecnie rynek farmaceutyczny zalany jest suplementami „na wszystko”. Warto zatem zachować lekką nieufność w stosunku do reklam, nie poddawać się chwilowym modom, ale przede wszystkim należy obserwować swój organizm by wychwytywać sygnały, jaki nam wysyła sygnalizując problemy zdrowotne. Niezbędne jest regularne wykonywanie podstawowego pakietu badań (1-2 razy na rok) takich jak: morfologia, poziom witaminy D3, poziom glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, tzw. próby wątrobowe, TSH lub też inne, jeśli zachodzi potrzeba. Badania te dają wstępną orientację w kondycji naszego zdrowia. Dopiero mając wyniki tych badań i korzystając z profesjonalnej porady, można ustalić właściwą suplementację.

Dla kogo są suplementy diety? Czy każdy powinien się suplementować w mniejszym lub większym stopniu?

Podstawowa suplementacja, np. witamina D3 lub C jest dla każdego, w tym niezbędna również u dzieci. Wszelkie inne preparaty powinny być przyjmowane z rozwagą. Przy zbilansowanej diecie, dbaniu o urozmaiconą dietę, braku objawów chorobowych, przy ogólnym dobrym samopoczuciu oraz prawidłowych wynikach badań, można poprzestać na witaminie D3. Jej suplementacja jest powszechnie polecana przez lekarzy, zarówno dorosłym i dzieciom przez cały rok, gdyż mamy jej duże niedobory.

Czy są jakieś przeciwwskazania przed wspomaganiem się różnego rodzaju środkami? Wiek, tryb życia?

Przeciwwskazań jest mnóstwo, ale też należy pamiętać, ze terapie naturalne są obciążone ryzykiem lub wręcz go pozbawione, biorąc pod uwagę skutki uboczne lub działania niepożądane. Suplementacja sportowa czy stosowanie wszelkich preparatów witaminowo-mineralnych i ziołowych powinno być spersonalizowane, powinno uwzględniać wiele parametrów: wiek, masę ciała, ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, choroby przewlekłe lub niedawno przebyte, problemy trawienne, i wiele innych.

Co by Pani radziła zrobić tym osobom, które chciałyby rozpocząć jakieś wspomaganie swojego organizmu ale nie wiedzą jak to zrobić, lub od czego zacząć aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić?

Radziłabym poszukać specjalisty w tej dziedzinie (dietetyka, naturopaty, farmaceuty), który podpowie, jakie badania wykonać, a następnie mając wyniki wraz z pacjentem opracuje indywidualną suplementację. Profesjonalną poradę uzyskać można w dobrym sklepie zielarskim. W tej kwestii specjalizują się również pracownicy sklepu Zielnik, udzielając profesjonalnych konsultacji.

Czym się tak naprawdę różnią suplementy wytworzone w sztuczny sposób, od tych bazujących na tych bardziej naturalnych? Czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia tego, czy te bardziej naturalne są dla nas i dla naszego ciała pod jakimś względem lepsze? Lepsze w rozumieniu tego, że skuteczniej, mniej inwazyjnie bądź szybciej działają.

Suplementy bazujące na substancjach pochodzących ze źródeł naturalnych są uważane za skuteczniejsze i dużo bezpieczniejsze dla naszego organizmu. Niestety nie zawsze istnieje możliwość wyprodukowania dobrej jakości preparatu bazującego tylko na ekstraktach naturalnych. Suplementy takie mogą też mieć wyższą cenę, która wynika z trudności pozyskania surowca . Jeśli mamy taką możliwość, warto dołożyć kilka złotych więcej i zażywać suplement nieobciążający naszego organizmu. Kupując suplementy, warto czytać cały skład preparatu. Im krótszy, tym najczęściej lepszy (nie dotyczy preparatów mineralno-witaminowych). Bardzo często oprócz substancji czynnej, kapsułki/tabletki zawierają masę wypełniaczy, barwników, przeciwzbrylaczy itp. Sklep Zielnik starannie dobiera zamawiane produkty, w taki sposób by móc zaoferować klientom wybór najwyższej jakości suplementów w przystępnych cenach. Najlepszym sposobem sprawdzenia tego, czy dany preparat pozytywnie na nas działa, jest uważna obserwacja swojego organizmu, notowanie spostrzeżeń dotyczących samopoczucia w zależności od przyjmowanego preparatu. Przykładem może być tu stosowanie popularnej w ostatnim czasie ashwagandy. Na jedne osoby działa ona typowo uspokajająco i wyciszająco, natomiast są osoby u których występuje efekt pobudzający, zwiększa się koncentracja, poprawia się wydolność psycho-fizyczna. W zależności od obserwowanego działania zioło to zażywa się rano lub wieczorem przed snem. Można też porównać wyniki badań sprzed kuracji i po około 2-3 miesiącach oraz skonsultować je z osobą, która zaleciła nam suplementację.

Jaka jest idea stworzenia Zielnika? Czy jest to po prostu kolejny sklep z różnymi środkami wspomagającymi czy może chowa się za tym jakaś większa idea bądź przesłanie?

Ideą powstania sklepów medyczno-zielarskich Zielnik było stworzenie miejsc, w których każda osoba, która chce o siebie zadbać, znajdzie interesujące ją artykuły na temat zdrowego odżywiania, i także otrzyma także profesjonalną pomoc w doborze właściwych preparatów. Obecnie obserwujemy duże zapotrzebowanie na takie doradztwo. Związane jest to z rosnącą wiedzą i świadomością społeczeństwa na temat możliwości wykorzystania naturalnych substancji w celu poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Często związane jest to z rozczarowaniem leczeniem farmakologicznym i brakiem rezultatów mimo przyjmowanych leków. Zaczynamy zwracać coraz większą uwagę na to co jemy, jakich środków chemicznych używamy w domu, sprawdzamy składy kosmetyków. To zmusza producentów do stałego podnoszenia jakości produktów. Sklep Zielnik nawiązuje z takimi firmami współpracę i zaopatruje swoje sklepy w artykuły (zioła, suplementy, kosmetyki) spełniające nawet wygórowane oczekiwania dotyczące jakości.

Skąd wzięły się pomysł na organizację w sklepie różnego rodzaju akcji typu robienie analizy składu ciała, czy też zbliżające się niebawem warsztaty z panią dietetyk?

Akcja wykonywania analizy składu ciała w naszych sklepach oraz inne akcje promocyjne, służyć mają klientom, którzy chcąc zadbać o swoje zdrowie, sylwetkę i urodę oraz poszukują rozwiązań profesjonalnych i skutecznych. Suplementy wspomagające odchudzanie i kondycję organizmu powinny być dobrane do zapotrzebowania organizmu danej osoby, jej stanu zdrowia, chorób, np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Pragniemy podnosić świadomość klientów co do stosowania właściwie dobranych suplementów z pomocą profesjonalistów, którzy z chęcią i zaangażowaniem przedstawią możliwe rozwiązania suplementacyjne.

Dziękuję za rozmowę.

Jakie mam więc wnioski z tej naszej rozmowy? To w sumie jest bardzo proste: najpierw robisz badania, potem analizę składu ciała, i na tej podstawie dobiera Ci się suplementy. Nie warto strzelać i brać coś, co zadziałało w przypadku Twojego znajomego, bo dla Ciebie może mieć inne rezultaty. Suplementy pomagają więc w uzupełnieniu tych składników, których nie jestem w stanie dostarczyć sobie poprzez dietę, więc myślę, że stąd może wynikać moja dostrzegana przez otoczenie „dobra zmiana”. Po prostu doładowuję się w te niezbędne dla mnie witaminy poprzez suplementację. A to wpływa zarówno na wygląd, metabolizm, samopoczucie, sen, jak i mój poziom energii.