fbpx
CrossFitO wszystkim

Muzyka ma znaczenie!

dodany przezKamil Timoszuk 24 października 2013 2 komentarze

Sport i muzyka mają ze sobą więcej wspólnego niż by się mogło pozornie wydawać. Jednak niemal od zawsze drogi tych dwóch dziedzin z naszego życia splatają się na różne sposoby. Co więcej, bardzo często zdarza się tak, że oddziałują na siebie dla obopólnej korzyści.

Muzyka bardzo często jest nierozerwalną częścią danej dyscypliny sportowej. Tak jest na przykład z koszykówką, która władała moim życiem i nadal w pewnym stopniu to robi przez ostatnich prawie 20 lat. A gdybym teraz zapytał jaki rodzaj muzyki kojarzy wam się z tym sportem? Jestem prawie pewny, że zdecydowana większość zapytanych odpowiedziałaby, że rap. Nie mylić z wyrażeniem hip-hop, które odnosi się do całej subkultury zrzeszającej wiele innych aktywności. Ten fakt powiązania basketu z rapem ma podłoże tego gdzie narodziła się ta dyscyplina sportu i jacy ludzie w nią przede wszystkim grają.

Są jednak inne powiązania muzyki ze sportem. Bardzo często to muzyka motywuje sportowców do wytężonego wysiłku. I odnosi się to tak samo do zwykłej pani Kowalskiej, która codziennie biega sobie po parku, jak i zawodowych sportowców. Rzeczonej pani Kowalskiej muzyka uprzyjemnia spędzony na świeżym powietrzu czas, nadaje tempo biegu czy po prostu zajmuje myśli podczas tej aktywności. Dla zawodowca bardzo często pozwala się pobudzić. Pobudzić do tego stopnia aby osiągać swoje bardzo często życiowe wyniki. Z takim faktem zetknąłem się już kilka lat temu, kiedy po raz pierwszy w życiu byłem na zawodach podnoszenia ciężarów. Było to jeszcze za czasów kiedy pracowałem dla portalu Sportowe Podlasie i pomagałem relacjonować owe zawody na łamach portalu. Pierwsze co uderzyło mnie przy wejściu na nieistniejącą już halę Włókniarza to hałas, a dokładniej głośno puszczana muzyka, która miała zmotywować kolejnych zawodników. Każdy z zawodników przed podejściem do swego ciężaru prosił DJa, o puszczenie „jego piosenki”. I co dla mnie było najciekawsze, to dla niektórych zawodników to naprawdę pomagało. Zobaczcie zresztą sami nagraną przeze mnie próbę bicia rekordu Polski z obciążeniem 360kg.

Teraz po ponad już 5 latach od tamtego wydarzenia, sam na sobie mogę sprawdzać jak działa na mnie muzyka. Mam tu na myśli zarówno słuchanie jej w domu, jak i przede wszystkim na zespołowych treningach dwa razy w tygodniu czyli podczas tak zwanych Team WOD. Wiem na pewno, że przez ostatnie lata gusta muzyczne na pewno mi ewaluowały. Jeszcze jakiś czas temu swoją ulubiona muzyka określiłbym raczej rap. Dziś rap jest mi praktycznie obojętny, a jego polskiej wersji, oprócz kilku wybranych przypadków, szczerze nie znoszę i raczej omijam. Do motywowania się lub na przykład odstresowania lepiej mi służą inne gatunki muzyczne. Na treningach zaś już wiem, że musi być głośno, szybko, skocznie i często nawet mało ambitnie. W takich jednak chwilach, kiedy pot leje się z ciebie strumieniami na ziemię, ręce odmawiają posłuszeństwa, a w głowie masz kompletną pustkę to ostatnią rzeczą nad jaką chciałbym się zastanawiać, to to co autor danego utworu muzycznego miał na myśli.

To właśnie też w takich chwilach rytmiczna muzyka pozwala ci utrzymać tempo danego ćwiczenia, bądź dzięki swemu mocniejszemu bitowi pobudzić do działania. Przejdźmy jednak do konkretów. Pod spodem zapraszam do włączenia sobie i posłuchania trzech mixów jakie często używamy z CrossFit Atleta Team podczas treningów. Wśród nich mam swego faworyta, a nawet poszczególne fragmenty, ale nich każdy znajdzie coś dla siebie. Może mu się przyda czy to do słuchania w domu czy podczas dawania z siebie wszystkiego podczas treningu.

[hulkplayer code=”9lzbifw5fj0g”]

[hulkplayer code=”8yeau8gf0z5s”]

[hulkplayer code=”16papr0vyhww”]

Pomysł na dzisiejszy tekst wpadł mi podczas dzisiejszych zmagań z samym sobą. Kiedy wraz z startem czasu WODa z głośników poleciało połączenie ciężkiego techno z jeszcze cięższym metalem większość poczuła, że to jednak nie to. Mieliśmy nawet swoje podejrzenia, że taką muzykę i taki mix mógł sklecić tylko Niemiec 😉

Jeśli ktoś ma swoje propozycje muzyki ułatwiające motywację lub trenowanie to niech wkleja w komentarzach. Może uda się stworzyć jakąś wspólną listę takich kawałków.