fbpx
O wszystkimOdżywianie

Moje przepisy odc. 9

dodany przezKamil Timoszuk 27 marca 2014 4 komentarze

Pomimo, że stoję „przy garach” w celach kulinarnych niemal codziennie, to w ostatnim czasie znowu zaczęło mi to sprawiać swoistą przyjemność. Może też dzieje się tak dlatego, że dużo eksperymentuję i czasami nawet coś z tych prób wychodzi. Dziś jedna z moich propozycji na coś dobrego i szybkiego w przygotowaniu.

Jak wiadomo, zdrowe jedzenie w dużej mierze opiera się na świeżych produktach. Mięso, warzywa, owoce i tak dalej powinny być w naszych posiłkach niemal codziennie. I jeszcze jakiś czas temu wydawało mi się to niemal zadaniem niewykonalnym, aby móc zaspokajać takie zapotrzebowanie każdego dnia. Kiedy jednak w grę  weszła praktyka, wtedy okazało się, że nie taki diabeł straszny. Tkwi on jednak jak wszyscy widzą w szczegółach. Wydaje mi się, że takim szczegółem w tym przypadku jest to, żeby w przygotowaniu posiłków wykazać się choć odrobiną inwencji. To właśnie ta inwencja sprawi, że nawet kurczak, wołowina czy warzywa jedzone na okrągło, będą w stanie cieszyć za każdym razem, a nie wywoływać na twarzy grymas niezadowolenia. Dlatego dziś moja propozycja na to jak można przyrządzić kurczaka w innej formie niż zazwyczaj. Ja jak zwykle oszczędzając swój czas, którego i tak mam niedobór, jak zwykle szarpnąłem się na wersję „wojskową” czyli od razu cały garnek na kilka dni 😉

Kurczak w pomidorach

Kurczak pomidory

Składniki:

1 Kilogram piersi kurczaka

10 Pomidorów

3 Papryki

2 Cukinie

Zioła

Zacznę może od tego, że tym razem wszystkie proporcje jakie podaję na ten przepis są mocno umowne. Dlaczego? Jest kilka powodów. Pierwszym z nich jest to, dla ilu osób lub na jak długi czas ma nam wystarczyć to danie. Wiadomo, że im więcej ludzi/dni, tym więcej składników. Druga sprawa, to konsystencja potrawy jaką chcemy osiągnąć. Jeśli lubimy bardziej gęste jedzenie, to wtedy dodać mniej pomidorów. A jeśli wolimy praktycznie zupę, to wtedy ilość pomidorów ogranicza nam tylko wielkość garnka w jakim gotujemy 🙂 A więc wszystko wedle uznania.

Kurczak pomidory składniki

Samo przygotowanie posiłku jest na prawdę banalnie proste, ponieważ polega w głównej mierze na umyciu, obraniu i pocięciu poszczególnych składników. Kurczakiem zajmujemy się w pierwszej kolejności, aby zaraz po pokrojeniu w drobniejsze kawałki móc go dobrze przyprawić wedle uznania i odstawić aby przeszedł on smakiem ziół czy innych przypraw jakie dodaliśmy. Następnie zabieramy się za pomidory, paprykę oraz cukinię, której nie ukrywam już od jakiegoś czasu stałem się prawdziwym fanem. Jeśli przebrnęliśmy przez ten etap i wszystkie palce są na swoim docelowym miejscu, to już należą się pierwsze gratulacje. A składniki powinny wyglądać mniej więcej tak.

Kurczak pomidory składniki krojenie

Teraz pozostaje już tylko czyste gotowanie. Tu według mojego doświadczenia szkoły są dwie. Mianowicie możemy albo prosto do garnka nalać trochę oleju (polecam ryżowy) i w nim usmażyć kurczaka, albo też najpierw obrobić go termicznie na patelni i przerzucić do docelowego garnka. Następnie zaś dorzucamy po kolei warzywa, stosując skalę od najtwardszego na początku, aż po najbardziej miękkie w tej całej hierarchii pomidory. Większość z tych warzyw w dużej mierze składa się z wody, która bardzo szybko zamieni się w sos lub też zupę. Tutaj dochodzi też kwestia długości gotowania ponieważ można dużą część tejże wody wygotować i osiągnąć w ten sposób pożądaną konsystencję.

Ja zanim osiągnąłem moją ulubioną, popełniłem kilka błędów takich jak przesolenie, przepieprzenie czy zbyt mocne zaostrzenie smaku przyprawami. Swoją drogą czy wie ktoś co zrobić kiedy właśnie zrobimy coś za ostro, a chcemy jeszcze uratować posiłek? Wiem, że dorzucenie surowego ziemniaka skutkuje wyciągnięciem soli, a co wyciąga ostrość?

Po jakiejś pół godzinie, do 45 minut mamy gotowy posiłek dla siebie na kilka dni, lub też na raz ale dla wielu naszych gości. Jest to też jedna z tych potraw, którą dobrze się robi z kimś ponieważ każdy będzie miał przy niej zajęcie, a czas będzie przyjemnie sobie płynął. Zdecydowanie polecam!