Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u192686/domains/kamiltimoszuk.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284
Foto & VideoO wszystkim

Marsz Ludzi z Nizin ku górze

dodany przezKamil Timoszuk 21 marca 2015 4 komentarze

To, że nadchodzi wiosna wiedzą praktycznie wszyscy. Jednak to, że wraz z wiosną nadchodzi coś jeszcze, to już niekoniecznie każdy. Dlatego dziś parę słów o tym gdzie w najbliższym czasie będzie można poczuć ducha sportowej walki, świetnych emocji i sportowej rywalizacji. A to wszystko zapewni futbol amerykański.

Futbol amerykański w Polsce, pomimo istnienia już dobrych kilka lat, i naprawdę bardzo szybkiemu rozwojowi, nadal traktowany jest po macoszemu. W dalszym ciągu dla bardzo wielu osób jest to pewnego rodzaju nowinka, która przyszła zza wielkiej wody, ale niespecjalnie ją czują na naszym polskim gruncie. Sam futbol natomiast z roku na rok, osiąga kolejne różnej wielkości sukcesy, i rozpycha się łokciami pomiędzy innymi dyscyplinami sportu. Robi to też na tyle skutecznie, że i przekonanych do tego sporu i wszystkiego co się z nim wiąże jest coraz więcej. W ramach powstawania kolejnych ośrodków w naszym kraju, Białystok już od kilku lat może poszczycić się zespołem Primacol LowLanders Białystok. Tak jak w większości polskich miast, tego typu drużyny oraz kluby są doskonałymi przykładami na to, że przy pełnym zaangażowaniu, oddaniu się pewnemu projektowi, a także skupianiu wokół niego kolejnych pasjonatów, można dojść bardzo daleko. Gdyby jeszcze kilka lat temu, ktoś powiedział, że przedsezonowa konferencja prasowa takiego zespołu, wspieranego finansowo przez dużą firmę jaką jest Primacol, odbędzie się w sali konferencyjnej pięknego, nowoczesnego stadionu, przy licznym zaangażowaniu mediów oraz w ogólnej atmosferze sukcesu, to nie jeden popukałby się w czoło. A jednak!

LowLanders Białystok 2015 1Wszystkie zdjęcia w tym tekście wykonał Grzegorz Chuczun dla portalu Białystok Online

W miniony czwartek, właśnie takie zdarzenie miało miejsce, kiedy to Primacol LowLanders Białystok zaprosili media na tego typu spotkanie. Jako że w tym sezonie ja także chciałbym bardziej aktywnie śledzić poczynania tego zespołu, mnie także nie mogło tam zabraknąć.

Konferencja była podzielona na kilka działów, które w bardzo szybki i sprawny sposób zostały wszystkim przedstawione. Było trochę wiadomości na temat historii ligi, trochę statystyk, które mnie osobiście trochę zaskoczyły (pozytywnie!) oraz omówienia najbliższych planów – zarówno samych LowLanders, jak i też całej ligi. Do tego też była to świetna okazja do poznania, wysłuchania i porozmawiania z nowym „zaciągiem zawodniczym” jaki zrobiono przed sezonem w Białymstoku. Według wielu ekspertów ma być on prawdziwą ozdobą tej ligi. I to tylko kilka z powodów, dla których zachęcam was aby włączyć sobie poniższy zapis dźwiękowy tej konferencji i na spokojnie jej wysłuchać.

[hulkplayer code=”qnnvkvuytcsg”]

Wiadome jest jednak to, że czasami nawet najbardziej przemyślane, zabezpieczone i wychuchane plany, czasami biorą w łeb. Dzieje się tak z różnych względów. Jednak patrząc na to wszystko z boku, zarówno jak i na całe zjawisko futbolu w Polsce, jak i też białostockiej ekipy, to jedna rzecz strasznie mi się podoba. Mianowicie tym czymś jest ten wręcz namacalny zapał i pozytywna energia, jaka krąży wokół tego środowiska. Być może moje odczucia biorą się stąd, że mam okazję i przyjemność znać ludzi, którzy się tym zajmują zarówno od strony zawodniczej jak i też organizacyjnej. Gdy jednak czasami na nich patrzę, to przed oczami mam od razu kilka projektów różnej wielkości, przy jakich miałem okazję współpracować i móc je tworzyć praktycznie od początku. Ta pasja i poczucie jedności przy współtworzeniu, to podstawowa cecha wspólna, dzięki której zawsze będę wspierał takie inicjatywy.

LowLanders Białystok 2015 2

LowLanders Białystok stoją jednak przed nie lada wyzwaniem. Z jednej strony są oni beniaminkami w lidze, a ci jak wiadomo w niemal każdym zespołowym sporcie mają na początku niemal zawsze pod górkę. Z drugiej zaś jednak, zawodnicy ściągnięci z USA są niejako zapowiedzią, że w Białymstoku wszyscy szykują się na walkę. I nie będzie to walka o utrzymanie. Mają im w tym pomóc tacy gracze jak Jabari Harris (rozgrywający), Alex Allen (running back), Craig Cofer (defensywny liniowy) oraz Jvontez Blackmon (obrońca w trzeciej linii) wspomagani reprezentantami kraju (Tomasz Zubrycki, Damian Kołpak oraz Adam Roszkowski). Patrząc na metryki i historię graczy szczególnie zza oceanu, można znacznie lepiej zrozumieć to, dlaczego LowLanders są przez wielu typowani do czołówki zespołów w Toplidze. Aczkolwiek ja jestem póki co bardzo ostrożny w takim przewidywaniu, aż do chwili kiedy będę miał okazję zobaczyć to jak zespół realnie prezentuje się na boisku.

LowLanders Białystok 2015 3

Okazja do tego zaś nadarzy się już w najbliższą niedzielę, kiedy to o godzinie 13 na bocznym boisku Stadionu Miejskiego przy ulicy Słonecznej w Białymstoku, Primacol LowLanders Białystok podejmą ubiegłorocznego wicemistrza kraju – Panthers Wrocław. Ekipa z Dolnego Śląska to zdecydowany faworyt spotkania. Dlaczego? Tak o tym zespole pisze oficjalny portal ligowy PLFA.pl:

„W szeregach Panthers znajdziemy dobrze znanego kibicom Deante Battle oraz trzech nowych Amerykanów z doświadczeniem w najsilniejszych ligach Europy. Szczególną uwagę kibice powinni zwrócić na następcę Jamala Schultersa czyli Marcusa Simsa z ligi GFL. Tylko w zeszłym sezonie w 261 próbach biegowych Sims zdobył 2509 jardów i 42 przyłożenia, co daje ponad 167 jardów na mecz. Te statystyki są imponujące, co podkreśla nowy trener Nick Johansen. Ten 32-letni szkoleniowiec w przedsezonowych wywiadach wychwalał swojego podopiecznego mówiąc „o nowej jakości w polskim futbolu”. Do Simsa dołączył również rozgrywający Kyle Israel oraz defensywny liniowy Josh Hartigan. Te nazwiska robią wrażenie, ale Ludzie z Nizin wierzą, że znajdą receptę na Pantery.”

LowLanders Białystok 2015 4

Kto będzie górą tego popołudnia, okaże się już niebawem. Jednak jeśli ktoś jeszcze nigdy nie był na meczu futbolu amerykańskiego, ten musi wiedzieć, że sam mecz to nie wszystko podczas takiego dnia. Podobnie jak w USA, tak samo i w Polsce, promuje się i stara stosować sposób zachęcania ludzi do przyjścia na stadion poprzez inne dodatkowe atrakcje. W niedzielne popołudnie w białostockim wydaniu, będą to głównie atrakcje dla dzieci. Pojawią się również tancerki z formacji Cheerleaders Lowlanders Białystok oraz Ulvborg Hird – grupa rekonstrukcyjna, która przybliża czasy średniowiecznych najemników skandynawskich. Zapowiedziany jest też koncert zespołu rockowego Polska B, a więc dość sporo zachodu jak dla „niszowej dyscypliny”. Ja sam wybieram się także dlatego, że od dłuższego czasu szukam już jakichś sportowych alternatyw w Białymstoku poza Jagiellonią. I jest spora szansa, że to właśnie LowLanders, tę moją potrzebę sportowych wrażeń przeżywanych na żywo, właśnie zapełnią.