fbpx
Foto & VideoO wszystkim

Igrzyska Pjongczang 2018 od kuchni

dodany przezKamil Timoszuk 18 lutego 2018 0 Komentarzy

Zimowe Igrzyska Olimpijskie nigdy nie budziły we mnie jakichś specjalnych emocji. Może dlatego, że nigdy nie kibicowałem żadnemu z polskich zimowych sportowców. Z drugiej zaś strony ci sportowcy, poza skoczkami i Justyną Kowalczyk, nie dawali wielu powodów do odczuwania radości z ich startów.

Pomimo mojej względnej obojętności na wydarzenia w koreańskim Pjongczang, to nie ma co się spierać, że jest to impreza najwyższej rangi. Jednak do tego żeby ją śledzić przynajmniej w jakimkolwiek stopniu zachęcił człowiek, który na co dzień ze sportem ma niewiele wspólnego. Tym kimś jest Krzysztof Gonciarz. Kojarzycie go?

Krzysztof przez wiele lat był dziennikarzem piszącym o grach komputerowych. Później, kiedy YouTube nie był jeszcze tak powszechny, rozpoczął on tworzenie dosyć lekkich humorystycznych materiałów na swój kanał Zapytaj Beczkę. Ja jednak poczynania Krzyśka zacząłem śledzić kilka lat temu, kiedy on sam rozpoczął nagrywanie świetnych moim zdaniem materiałów podróżniczych. Pisałem zresztą o tym TUTAJ już ponad 3 lata temu. A on sam przeprowadził się też do Japonii, i każdego roku odbywa przynajmniej kilka fajnych podróży, które uwiecznia na swoich filmach/vlogach.

Dlaczego jednak on zachęcił mnie do śledzenia tych trwających Igrzysk? Ponieważ przy okazji tej imprezy nawiązał on współpracę ze stacją telewizyjną Eurosport, której stał się częścią ekipy. Jest to o tyle ciekawe i ważne, że jest to prawdopodobnie jedyny Youtuber z całego świata, który otrzymał dzięki tej współpracy dostęp do tak wielu miejsc i pozwolenie na pokazanie z tych Igrzysk tak wiele. A jego głównym zadaniem jest ukazanie na swoim kanale, oraz oficjalnym fanpage Eurosportu, Igrzysk typowo „od kuchni”. Tak aby trafić w dużej mierze do kogoś, kogo te igrzyska w innym wypadku nigdy by nie zainteresowały. Czy to mu się udaje? Moim zdaniem bezbłędnie. Dla przykładu jednak podrzucam wam dziś dwa filmy.

Pierwszym z nich jest opowiedziana przez niego historia Michała Kłusaka. Polskiego narciarza, który pomimo tego, że zakwalifikował się na Igrzyska, to nie otrzymał żadnego wsparcia ze strony Polskiego Związku Narciarskiego. Pomimo tego uparł się, że założony przez siebie cel zrealizuje i na te Igrzyska pojedzie. Jak to jednak wygląda tam na miejscu, co mówi sam zainteresowany i jeszcze kilka innych ciekawych rzeczy dowiecie się z tego mini dokumentu.

Po jego obejrzeniu nasunęły mi się trzy rzeczy na myśl. Pierwsza to taka, że Michał ma 100-procentową rację z tym, że jego występ mają prawo oceniać/rozliczać tylko rodzice, dzięki którym się tam znalazł. Drugą jest to, że dzięki temu filmowi który zrealizował Krzysztof, dobrowolna zrzutka pieniędzy na jego wyjazd na Igrzyska przy pomocy portalu zrzutka.pl, została zakończona sukcesem. Początkowo siostra Michała, planowała uzbierać na jego potrzeby 30 tysięcy złotych. Na chwilę obecną zaś zebrana kwota przekroczyła już 50 tysięcy! I to jest właśnie ta trzecia rzecz jaka przyszła mi do głowy. A mianowicie to, że internet i ludzie z niego korzystający potrafią na prawdę pokazać klasę.

Drugim filmem jaki bym rekomendował wam obejrzeć z tego cyklu to ten mówiący w dużym stopniu o drugim podłożu tych Igrzysk czyli stosunkach Korei Południowej i Północnej. Dwóch krajów, które formalnie w chwili obecnej są w stanie wojny, a pomimo tego wystawiają na tych igrzyskach łączoną reprezentację. To jednak nie wszystko.

Nie każdy musi się zgadzać z tym co jest zawarte w tych filmach, ale wydaje mi się, że zawsze jest lepiej znać relację z takich imprez takich bezstronnych osób, aniżeli tylko tych wielkich mediów. Mediów, które niemal zawsze mają jakiś interes w czymś, przez co wiadomości jakie do nas docierają bywają „specyficzne”… Zresztą temat Korei Północnej już od jakiegoś czasu mnie ciekawi, nawet podróżniczo, i jest to też całkiem niezły przykład na to jak działają media. Jeśli ktoś jest ciekawy to niech obejrzy kilka filmów z kanału na YT o nazwie Pozdro z KRLD, który prowadzi Polak organizujący wycieczki do tego „mitycznego kraju.

A co do samych Igrzysk to jeśli zaciekawiły was filmy od Krzyśka, to pod TYM linkiem jest cała playlista. I co ciekawe, złapałem się na tym, że prawdopodobnie to właśnie te filmy będą dla mnie największym oknem na te Igrzyska 🙂