fbpx
BlogCrossFitO wszystkimOpinie

Dobra biografia dobrego człowieka

dodany przezKamil Timoszuk 7 września 2014 0 Komentarzy

Rich Froning to postać, która do świadomości setek tysięcy, a nawet i milionów ludzi na całym świecie przebiła się stosunkowo niedawno. Wszystko za sprawą CrossFitu i występów Richa w największych światowych zawodach czyli CrossFit Games. Jak się jednak okazuje, kulisy tych wydarzeń oraz całego życia głównego bohatera, nie są tak proste jak się wydaje. O tym zaś możemy się dowiedzieć z jego biografii, która trafiła w tym tygodniu na polski rynek.

Rich Froning pierwszy 1

Niewiele ponad 4 lata zajęło aby Rich Froning z osoby praktycznie nikomu nieznanej, stał się niemal celebrytą, którego chce poznać każdy. Słowo celebryta w przypadku tego człowieka, to określenie użyte bardzo mocno na wyrost. Jak pokazuje historia jego życia, jest on momentami zaprzeczeniem tego stwierdzenia i czuje się on źle z faktem, że rozpoznawalność jego osoby jest tak ogromna. Co więcej, można by nawet pokusić się o pewne stwierdzenie, że do tak zwanego mainstreamu dostał się on trochę przez przypadek. Wszystko to rozpoczęło się w 2010 roku, kiedy to wraz ze swoim przyjacielem mieli się oni wspólnie zapisać do eliminacji zawodów CrossFit Games. Wszystko potoczyło się jednak tak, że jedynie Rich pojechał na zawody jako aktywny uczestnik i zadziwił tam praktycznie wszystkich, z samym sobą włącznie. Później zaś był słynny jego występ z liną.

W książce to właśnie ten występ jest jednym z szerzej opisywanych i omawianych przez samego Richa momentów jego życia, który pozwolił mu się stać tym kim teraz jest. Jest to bardzo znamienne, ponieważ wielu sportowców jakich znamy z pierwszych stron gazet czy tez czołówek wiadomości sportowych w telewizji, doznała w czasie swoich karier różnego rodzaju porażek, które pozwoliły im spojrzeć na siebie z pewnej perspektywy. Tak samo i najlepszy crossfiter świata nie byłby tym kim jest w tej chwili, gdyby nie ta feralna lina…

Czytając jednak tę książkę, dochodzę do wniosku, że to nie jest do końca opowieść o CrossFicie, a bardziej z CrossFitem w tle. Dzięki osobie Richa możemy zobaczyć, że nawet będąc najlepszym na świecie, nie trzeba być zwariowanym na tym punkcie w 100%. Duża w tym zasługa ludzi jacy otaczają naszego bohatera z żoną Hillary na czele oraz resztą rodziny. Historie poznania się pary małżonków czy też tragicznych śmierci bliskich, z jakimi musiał się zmierzyć, pokazują „mistrza CrossFitu” w zupełnie innym świetle niż to z czym kojarzy się on większości ludzi na co dzień. Zanim wziąłem tę lekturę do ręki, wiedziałem o Richu na przykład to, że jest on religijną osobą. Ale nie sądziłem, że Bóg jest obecny w jego życiu aż tak mocno.

Rich Froning pierwszy 2

Cała ta książka jest momentami sporym zaskoczeniem, co nadaje jej specyficznego smaczku i sprawia, że czyta się ją świetnie. Tak dobrze, że chcąc ja skończyć w jeden dzień zarwałem wczorajszą noc kładąc się spać dopiero o 4 nad ranem. Warto było poświęcić ten czas ponieważ czytając tę pozycję miałem wrażenie, że czytam coś naprawdę fajnego i co ważne, także wartościowego. Co więcej, książka jest naszpikowana wieloma smaczkami, które odkrywają kulisy CrossFit Games i całego tego światka. Zawiedzione lekturą tej książki mogą być Ci czytelnicy, którzy oczekują w niej odpowiedzi na pytania typu – Jak Rich Froning trenuje? Jak Rich Froning je? Niestety ale nie o tym jest te niecałe 200 stron tego wydawnictwa.

Jednak gdybym miał polecić komuś tę książkę, to poleciłbym ją nie tylko ludziom, którzy trenują CrossFit. Poleciłbym ją głownie tym, którzy szukają jakiejś inspiracji w swoim życiu. Osoba Richa Froninga znakomicie nadaje się do tej roli i warto poznać tak niecodzienne spojrzenie na świat w dzisiejszych czasach, jakie ma właśnie główny bohater. W książce nawet niespecjalnie przeszkadza fakt, że jej „akcja” kończy się tuż po zakończeniu Gamesów w 2012 roku czyli po drugim zwycięstwie The Fittest Men on Earth. Teraz już wiem, że jeśli kiedyś wyjdzie kolejna, bardziej pełna biografia tego człowieka, to także sięgnę po nią bez zastanowienia. Teraz natomiast zachęcam do zgłębienia tej lektury, bo na pewno nie będzie to czas zmarnowany.