Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/u192686/domains/kamiltimoszuk.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284
BlogO wszystkimOpinie

Czego słucham?

dodany przezKamil Timoszuk 29 marca 2018 0 Komentarzy

Słowo pisane, obraz czy dźwięk? Co pobudza najbardziej w dzisiejszym świecie? Moim zdaniem w zależności od miejsca i sytuacji wszystko ma swoje zastosowanie. Dziś jednak skupię się na dźwięku.

Pewnie większość z was lubi, kiedy robi coś w domu lub pracy, a w tym czasie plumka mu coś nad uchem. Dla jednych jest to typowe radio, dla innych jakaś muzyczka, a jeszcze inni szukają czegoś ambitniejszego. Ja natomiast od wielu lat do tego czego słucham, miałem stosunek powiedzmy, że obojętny. Poza małymi wyjątkami. Natomiast od jakiegoś czasu, zacząłem zwracać uwagę na to co leci w tle, kiedy siedzę przy komputerze. Głównie w chwilach kiedy obrabiam zdjęcia czyli ostatnio dość często. Próbowałem też słuchać różnych rzeczy na przykład pisząc teksty, ale wiem, że u mnie to się po prostu nie sprawdza – bo ani nie jestem w stanie skupić się do końca na pisaniu, ani na wyłapywaniu jakichś fajnych treści dźwiękowych. Do pisania o czymkolwiek najlepiej nadaje się ten patent podpatrzony kiedyś u znajomego. Serio.

A więc czego słucham kiedy mogę trochę bardziej podzielić swoją uwagę?

Radio

Kiedy ktoś zobaczy tylko ten nagłówek, a nie zagłębi się w ten tekst, to może pomyśleć sobie – no tak, słucha jakiegoś RMF FM czy innej Zetki. Otóż nie. Od jakiegoś czasu skupiam się na stacjach tematycznych i w tym przypadku sportowych. Tak się szczęśliwie złożyło, że w ostatnich miesiącach w Polsce ruszyły ze swoją działalnością dwie duże sportowe stacje radiowe – ZapinamyPasy.pl i Weszło.FM. Dwa projekty zapoczątkowane przez ludzi związanych przede wszystkim z piłką nożną, ale na szczęście w ramówkach obu tych rozgłośni są też audycje o innych sportach. O Weszło.FM paru z was mogło słyszeć przy okazji małego dymu jaki powstał podczas jednej z audycji. Wtedy to panowie w studiu zadzwonili do piłkarskiego Reprezentanta Polski Sławomira Peszki, który jakieś 2 godziny po skończonym meczu ligowym był nawalony jak stodoła 🙂 A że Sławek „nie przerywaj mi jak polewam chamie!” Peszko nie ogarnął, to wyszło co wyszło. Cała ta sytuacja jednak trochę pokazuje różnicę pomiędzy Weszło.FM, a ZapinamyPasy.pl. Druga z tych stacji jest zdecydowanie bardziej „grzeczna”. Mnie natomiast ciągnie zdecydowanie do tej bardziej krnąbrnej i moim zdaniem ciekawszej oraz posiadające dwa atuty w osobach Mietczyńskiego i Adama Kotleszki. Ten pierwszy to znany YouTuber, który został sprowadzony do radia aby koordynował treści wideo, ale póki co idealnie odnajduje się jako komentator i obserwator sceny piłkarskiej/sportowej w Polsce. Drugi zaś z panów ma genialny program o nazwie Magazyn Lig Egzotycznych w którym co tydzień bierze na warsztat różne dziwne piłkarskie ligi. Takimi ligami są na przykład rozgrywki w Australii, USA, Islandii, Białorusi czy też Azjatycka Liga Mistrzów. I niby powinno to interesować tylko piłkarskich freaków, ale nic bardziej mylnego. Sposób w jaki podawane są fakty, czy też goście jacy pojawiają się w studiu sprawiają, że program jest do przyjęcia dla każdego fana sportu.

Podcasty i vlogi

Drugą formą dźwiękową jaką przyswajam siedząc przeważnie przy komputerze są podcasty, które na dobre nigdy się nie przyjęły w Polsce oraz vlogi na YouTube. Ale zaraz zarz ktoś zapyta – przecież vlogi to coś co się ogląda, a nie słucha. Ja jednak wybieram takie vlogi, najczęściej rozmowy, które nie tracą na swojej wartości kiedy są tylko słuchane. A więc moja lista słuchanych rzeczy wygląda tak:

Studio1920 (cotygodniowy podcast o Jagiellonii)
Barbell Shrugged (jeden z bardziej popularnych podcastów crossfitowych)
Zawodowcy (materiały o ludziach z pasją, nie tylko sportową, tworzone przez Karola Stryję z CrossFit Mokotów)
Elite Mentality (podcast Cypriana Majchera w oparciu o rozmowy z ludźmi sportu)
Paweł Opydo (człowiek z YouTube, który opowiada o tak bardzo różnych rzeczach, że sami go sprawdźcie)
Boobskie (dwie dziewczyny mówiące bardzo z sensem o rzeczach często po prostu ważnych)
Duży w Maluchu (seria na YouTube, gdzie autor zaprasza do swego Malucha gości i jeżdżąc z nimi rozmawia na różne tematy)
CrossFit Podcast (rozmowy prowadzone na głównym kanale CrossFit HQ na YouTube)

Muzyka

Ten podpunkt musiał się znaleźć na tej liście. Jednak o dziwo nie zajmuje on jakiegoś przodującego miejsca. W jaki sposób słucham tej muzyki? Na dwa sposoby – YouTube i Spotify. Pomijając to jakiego gatunku słucham, bo ten się też dość często zmienia, to w obu tych platformach bardzo lubię jedną rzecz. Mianowicie to, że obie z nich, kiedy korzysta się z nich świadomie – uczą się ciebie i twoich preferencji. W efekcie tego, kiedy słuchamy coś co znamy i lubimy, obie z tych platform potrafią ci podpowiadać zupełnie nieznanych wykonawców w tym samym gatunku. Przez to też bardzo często można poznać kompletnie nowego artystę na którego być może nigdy wcześniej byśmy nie trafili. Spotify wiem, że robi tak samo, ale za krótko go jeszcze używam abym miał go dobrze wychowane 🙂 Poza tym Spotify to kolejna z platform streamingowych, które są dobitnym przykładem na to, że w dzisiejszych czasach legalna muza jest dostępna dla każdego i za niewielkie pieniądze. Ja w tej chwili, dzięki możliwości podzielenia koszt premium zarówno na Spotify jak i Netflixie, za obie te usługi płacę miesięcznie około… 20 złotych. Za bazę materiałów audio wizualnych jaką dostaje się w zamian jest to po prostu kwota śmieszna. Potrafi tez ona sprawić to, że nie chce się człowiekowi szukać czegoś po jakichś torrentach czy innych tego typu przybytkach.

Biblia

Tego punktu się nie spodziewaliście, prawda? Ja w sumie też nie, ale chciałem dać na koniec jakiś bonus, a to słuchowisko nadaje się do tego typu idealnie. Domyślam się, że czytając te słowa wielu się teraz dziwi albo nawet krzywi 🙂 Bo jak to Biblia? Ano właśnie Biblia, najpopularniejsza książka świata na podstawie której powstał jeden z największych projektów audio w polskiej historii. Setki aktorów, lokacji, przygotowań składają się na rzecz na prawdę kapitalną. Ja tym tematem zaciekawiłem się z dwa lata temu, kiedy była organizowana zbiórka croudfounding na zrealizowanie tego pomysłu i opowiadał o tym Maciek Budzich. Za jego namową sprawdziłem fragment o stworzeniu świata i chwyciło… Do wysłuchania tego w całości czyli dobrze ponad 100 godzin materiału, przekonał mnie jeden argument. Taki, aby potraktować Biblię nie jako pismo święte, a zwykłą książkę, powieść. Bo gdy tak podejdziemy do tematu to na prawdę zaczyna być ciekawie. I piszę to z pozycji osoby, która nie uważa się za kogoś specjalnie religijnego. Po przesłuchaniu tego w tym temacie niewiele się tez chyba zmieniło. Nie powiedziałbym jednak, że to był czas stracony! Zresztą, co ja będę pisał – zobaczcie i posłuchajcie o tym projekcie przez dwie minuty.

Nie zaciekawiło was to? Spoko. Czujecie się zaintrygowani? Polecam sprawdzić. A jeśli do tego macie możliwość, to zdecydowanie polecam słuchać tego na dobrych słuchawkach. Wszelkie walory akustyczne +10.

Jeśli natomiast ktoś z was słucha czegoś co nie znalazło się na mojej liście, to śmiało niech pisze w komentarzach. Ta lista jest mocno płynna i dla dobrych materiałów zawsze znajdzie się miejsce. Albo kosztem tych, które są teraz, albo jakoś rozepchamy tę dobę o te kilka godzin 😉