fbpx
CrossFitO wszystkimZawody & Eventy

CrossFit Games Open 2019 – Tydzień I

dodany przezKamil Timoszuk 26 lutego 2019 0 Komentarzy

Kto by pomyślał, że zanim Openy wystartują na dobre, to poznamy już pierwszego Polaka jaki awansuje do CrossFit Games w 2019 roku. Nie każdy jednak nazywa się Bronisław Olenkowicz, dlatego też dla wszystkich innych zawodników pozostała tradycyjna droga eliminacji.

W tym roku droga do Gamesów jest jakby szersza. Wszystko za sprawą zmienionego systemu kwalifikacji na główną imprezę w sezonie. Podążając jedną ze ścieżek w miniony weekend awans uzyskał Bronisław Olenkowicz. Zawodnik ten wygrywając sankcjonowany event w Anglii o nazwie CrossFit Strength in Dept, uzyskał możliwość startu w tegorocznych CrossFit Games w Madison. Dzięki też temu występowi dał szansę znanym i lubianym ‘komentatorom crossfitowej rzeczywistości” prosto z USA, aby mogli oni szlifować wymowę jego imienia i nazwiska. Podczas samych Gamesów może się to im przydać 😉

W zawodach tych startował też Miłosz Staworzyński, który wycofał się w ich trakcie, stawiając wszystko na tegoroczne Open. Open, które w nowej formie, autentycznie stały się realną szansą na wyjazd do USA dla wielu osób. Zawodników którzy na starych zasadach mogli co najwyżej pomarzyć o walce o przepustki do Madison. A w nowym układzie sił, każdy nowy tydzień wiele osób przybliży do spełnienia tego marzenia.

Wszystko zaczęło się w czwartkową noc, kiedy to został ogłoszony trening 19.1. Chciałbym w sumie napisać, że tradycyjnie ogłosił go Dave Castro, ale niestety – nie tym razem. Tym razem CrossFit HQ zdecydowało się na specyficzny eksperyment. Tym eksperymentem była jednoczesna transmisja live tego samego treningu z trzech miejsc na świecie do wyboru przez widzów. Wybór organizatorów jeśli chodzi o miejsca padł na Brazylię, Francję oraz Anglię. Jak to wyszło? Ja oglądając to na żywo w nocy miałem mocno mieszane uczucia. Po pierwsze dlatego, że co by nie mówić o panu Castro, to jego sposób bycia, mówienia i robienia otoczki wokół ma swój niewątpliwy urok. Tak więc czy uważany za głównego „wodzireja” Gamesów Castro wróci? Ja osobiście bardzo bym tego chciał. Jednak w nawale zmian jakie w ostatnim czasie przeprowadziło CrossFit HQ, wcale bym się specjalnie nie zdziwił, gdyby za chwilę poszła informacja, że podzielił on los Roryego McKernana, który po wielu latach współpracy niedawno został wyrzucony.

Wracając jednak do samego treningu 19.1 to jest to typowy kiler. Inaczej nie można nazwać naparzania kalorii na wiosłach oraz wall balli przez bite 15 minut. Jednak jeśli ktoś ma ochotę powalczyć o wyjazd do USA to nie ma zmiłuj i zrobić to było trzeba. Komu poszło to najlepiej w naszym kraju? Wśród panów po pierwszym workoucie jest dwóch liderów – Piotr Szczyciński oraz Miłosz Staworzyński. Obaj uzyskali oni wynik 387 powtórzeń. Wśród kobiet klasę już od pierwszego workoutu pokazała Gabi Migała, uzyskując 337 powtórzeń. Jest to wynik aż o 20 repów lepszy niż drugiej w klasyfikacji Marii Włoch. Zobaczcie więc jak wyglądają klasyfikacje TOP5 zawodników i zawodniczek z Polski po pierwszym tygodniu.

Kobiety

1. Gabriela Migała
2. Maria Włoch
3. Paulina Maciboch
4. Agata Wiśniewska
5. Julita Furmaniak

Mężczyźni

1. Piotr Szczyciński
1. Miłosz Staworzyński
3. Maciej Wierzbowski
4. Marcin Szybaj
4. Bartek Lipka
4. Adam Goździk

Tak więc jak widać na pierwszy rzut oka rywalizacja o czołowe miejsce w kraju pomiędzy panami będzie bardzo zacięta.

Pomimo wielu zmian kategorie wiekowe w trakcie eliminacji nie przeszły praktycznie żadnych rewolucyjnych zmian. W dalszym ciągu zarówno zawodnicy w wieku od 14 do 17 roku życia jak i ci od 35 lat w górę będą musieli najpierw wykonać treningi Open, a następnie 200 najlepszych z całego świata awansuje do kolejnego etapu eliminacji. Stamtąd już po 10 kobiet i mężczyzn z poszczególnych kategorii wiekowych pojedzie do Madison. Czy w tym roku znajdzie się ktoś z Polski, kto powalczy o jakieś miejsce? To pokaże czas, a na razie tak sobie radzą zawodnicy z naszego kraju. W cotygodniowym zestawieniu uwzględniać będę wszystkich tych, którzy po danym tygodniu łapią się do pierwszej 200-tki, albo tych, którzy są tego najbliżej.

Teens Chłopaków (14-15 lat)

150. Bartosz Ostrowski (CrossFit Toruń)

Teens Dziewczyn (14-15 lat)

344. Weronika Sztormowska (CrossFit Avanport)

Teens Chłopaków (16-17)

26. Szymon Urbański (CrossFit Wrocław)

Teens Dziewczyn (16-17)

25. Karolina Wereszczyńska

Masters Mężczyzn (35-39)

169. Łukasz Trzonkowski (One World Giżycko)

Masters Kobiet (35-39)

154. Julita Furmaniak

Masters Mężczyzn (40-44)

110. Łukasz Dabbachi

Masters Kobiet (40-44)

2476. Sylwia Chada (CrossFit Elektromoc)

Masters Mężczyzn (45-49)

6. Artur Komorowski (CrossFit DogField)

Masters Mężczyzn (50-54)

184.Jarosław Skura (Bridge Nation CrossFit)

Masters Kobiet (50-54)

2994. Beata Lenartowska (CrossFit Korperschmiede)

Masters Mężczyzn (55-59)

2099. Ryszard Trociński (CrossFit Black Ground)

Tak więc jak widać gołym okiem w powyższym zestawieniu, paru zawodników i zawodniczek w różnych kategoriach wiekowych bardzo udanie rozpoczęła nowy sezon Open. Artur Komorowski, który w tamtym roku wystąpił na Gamesach, kolejny rok z rzędu zameldował się juz od początku na jednym z czołowych miejsc. Wiele więc wskazuje na to, że najbliższe tygodnie mogą być bardzo interesujące.