fbpx
CrossFitO wszystkimZawody & Eventy

CrossFit Games Open 2018 – Tydzień II

dodany przezKamil Timoszuk 6 marca 2018 0 Komentarzy

„Panowie, Panie, przejmujemy ten region!” – tak pomyśleli sobie chyba polscy crossfiterzy w tym roku. A od myśli do czynów u niektórych droga jest niedaleka i dlatego po drugim tygodniu Open 2018 mamy zatrzęsienie Polaków w zestawieniu.

Tydzień temu pospieszyłem się z chwaleniem Dave’a Castro i jego systemu do zliczania wyników Open. Tak, tego samego systemu, który w ubiegłym roku sprawił, że już na starcie trzeba było przenosić termin dodawania rezultatów ludzi z całego świata, ponieważ system nie wytrzymał obciążenia. Z drugiej strony po części sami zawodnicy też co tydzień dokładają do takiego stanu rzeczy małą cegiełkę. W jaki sposób? Choćby tym, że czekają do samego końca deadline’u z wpisaniem swojego wyniku, tak aby jakiś rywal go nie wyprzedził. I z logicznego punktu widzenia to ma sens. Ale z drugiej strony, jeśli oprócz samych zawodników, dodamy coraz większe rzesze fanów tej wirtualnej rywalizacji, to dzięki nerwowemu odświeżaniu leaderboarda mamy co tydzień mocny test serwerów na jakich to wszystko stoi. I jak widać nie zawsze wyrabiają.

Na szczęście wszystko już wróciło do normy i kilkanaście godzin po ostatecznym terminie można było zobaczyć komu przypadł do gustu trening 18.2. Trening, ponownie zawierający hantle, które już chyba na dobre weszły do repertuaru sprzętowego w Open. Czy to dobrze? Mam wrażenie, że ludzie po prostu się z tym pogodzili i w przeciwieństwie do roku ubiegłego, nie słychać już teraz tylu narzekań. Poza tym w ubiegłym roku te słowa dezaprobaty wynikały też z tego, że w wielu miejscach, czy wiele indywidualnych osób po prostu nie miały dostępu do tego sprzętu spełniającego te standardy.

Kiedy okazało się, że 18.2 będzie podzielony na dwie części, a drugą z nich będzie max w cleanie, miałem dziwne przeczucie, że to będzie bardzo korzystne dla zawodników z Polski. Nie od dziś wiadomo, że Polscy zawodnicy ciężarowo ustępują niewielu nacjom, a więc to była typowa woda na młyn. Dziś jednak przeglądając tabelę po 18.2 nie ukrywam, że byłem mocno zaskoczony rezultatami, a przede wszystkim miejscami w tabeli. Wszystko dlatego, że wśród mężczyzn w pierwszej 100 regionu Europe North mamy aż 16 panów z naszego kraju. Co więcej, gdyby eliminacje do Regionalsów zakończyły się w tej chwili to do Berlina mogłaby się pakować rekordowa liczba 6 zawodników. Na czele tej stawki na razie plasuje się Piotr Szczyciński, a tuż za nim jest Marcin Szybaj oraz Bronisław Olenkowicz (#GoBronek).

U pań natomiast jest jeszcze lepiej. Może nie ilościowo ale już sam fakt że w topowej 100 zawodniczek jest 6 Polek, a Gabi Migała i Maria Kurzawa są na miejscach premiowanych awansem to duża rzecz. Tym bardziej, że reprezentantka CrossFit 72D w Krakowie ustępuje w europejskiej klasyfikacji jedynie takiej jednej mało znanej zawodniczce – Annie Thorisdottir. Może ją niektórzy z was kojarzą 😉 Dobra postawa Marysi oraz jej koleżanki Natalii Kaczmarskiej, a także Mateusza Wasilewskiego i Miłosza Staworzyńskiego skutkuje tym, że warszawski box CrossFit Genius jest na 5 miejscu klasyfikacji drużynowej. W przypadku tej rywalizacji walka jednak będzie trwała do ostatnich chwil, bo różnice pomiędzy kolejnymi zespołami są niewielkie.

Z innych ciekawostek wartych odnotowania po drugim tygodniu na czoło wysuwają się też te z kategorii Masters. Bo to właśnie tam w przedziale wiekowym 35-39 Łukasz Trzonkowski zajmuje 5 miejsce w klasyfikacji światowej. Tylko o jedno miejsce niżej jest tez jego kolega z kategorii 45-49 – Artur Komorowski. Czy to oznacza, że po występach naszej polskiej młodzieży w Carson i Madison przyszedł czas na tych trochę starszych nastolatków? 🙂 Nikt by chyba nie miał nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Zresztą zobaczcie sami jak wyglądają pozycje Polaków po drugim tygodniu.

Mężczyźni Rx

2. Piotr Szczyciński (CrossFit Wrocław)
4. Marcin Szybaj (Iron Arena)
4. Bronisław Olenkowicz (Fitmania Olsztyn)
13. Maciej Wierzbowski (CrossFit Box Ekipa)
16. Piotr Mielczarek (CrossFit DogField)
17. Mateusz Wasilewski (CrossFit Genius)
23. Miłosz Staworzyński (CrossFit Genius)
25. Paweł Kozak (CrossFit GCW)
28. Bartek Lipka (CrossFit R99)
39. Łukasz Trzonkowski (One World Giżycko)
40. Mateusz Homski (CrossFit Leszno)
40. Ariel Barwiński (CrossFit Solvay)
46. Jakub Cieślik
47. Wojciech Laszczak (CrossFit 43300)
68. Paweł Liszewski (CrossFit Gdynia)
83. Kamil Kozłowski

Kobiety Rx

2. Gabrysia Migała (CrossFit 72D)
11. Maria Kurzawa (CrossFit Genius)
23. Natalia Kaczmarska (CrossFit Genius)
35. Martyna Krysiak (Respect Zang)
48. Daria Twardowska (CrossFit Mjollnir)
79. Marta Zakrzewska (Cross Marina)

Zespoły

5. CrossFit Genius

Teens Chłopaków (14-15 lat)

228. Piotr Drozd (CrossFit Wrocław)
425. Gustaw Pytko (CrossFit Elektromoc)
570. Adrian Tecław (CrossFit GCW)

Teens Dziewczyn (14-15 lat)

169. Liliana Tolejtis (CrossFit Dopamine)
738. Weronika Sztormowska (CrossFit Avanport)

Teens Chłopaków (16-17)

34. Aleksander Błoszyk
45. Kacper Branny
124. Szymon Urbański (CrossFit Wrocław)

Teens Dziewczyn (16-17)

120. Karolina Wereszczyńska
174. Liliana Małkowska (CrossFit Toruń)
634. Zuzanna Filipkowska (CrossFit Elektromoc)
1343. Anna Bochenek (CrossFit R99)

Masters Mężczyzn (35-39)

5. Łukasz Trzonkowski (One World Giżycko)
227. Tomasz Fiks (CrossFit Dogfield)

Masters Kobiet (35-39)

213. Justyna Zielińska (CrossFit Elektromoc)

Masters Mężczyzn (40-44)

280. Grzegorz Jasiński (Stomil CrossFit)

Masters Kobiet (40-44)

519. Iga Zwierz-Samoraj (CrossFit Box Ekipa)

Masters Mężczyzn (45-49)

6. Artur Komorowski (CrossFit DogField)

Masters Kobiet (45-49)

778. Ewa Roesler (CrossFit Polna)

Masters Mężczyzn (50-54)

1831. Dariusz Dąbrowski (CrossFit Wrocław)

Masters Mężczyzn (55-59)

1528. Dariusz Kozak (CrossFit GCW)

Masters Kobiet (55-59)

2478. Jolanta Domańska (CrossFit Rzeszów)

Masters Mężczyzn (60+)

122. Jan Cieślik (CrossFit Trójmiasto)

Masters Kobiet (60+)

2033. Ela Horbal (CrossFit 12U1)

Na koniec tego tygodnia warto zwrócić uwagę na najlepsze wyniki ciężarowe jakie osiągnęli najlepsi na świecie w tym tygodniu. Rekordzistą jeśli chodzi o cleana jest Ioannis Papadopoulos z wynikiem 402 funtów czyli 182 kilogramów. Najlepszego z Polaków, Piotra Szczycińskiego wyprzedził więc o 17 kilogramów. Wśród Pań najlepszy wynik w cleanie uzyskała Luana Soares z Ameryki Południowej  – 285 funtów czyli 129 kilogramów. Ten wynik nie daje jej nawet cienia szansy na walkę w swoim regionie ponieważ na chwilę obecną zajmuje ona 495 miejsce. A przypomnę tylko, że z Ameryki Południowej na Gamesy pojedzie w tym roku zaledwie jedna osoba. Te wyniki pokazują też to co bardzo często umyka wielu ludziom. Mianowicie fakt, że w CrossFicie od wielkiej siły znacznie ważniejsza jest wszechstronność, którą na szczęście w Open sprawdza się możliwie najlepiej.