fbpx
CrossFitO wszystkim

CrossFit Box to nie siłownia

dodany przezKamil Timoszuk 30 października 2013 2 komentarze

Z moich obserwacji wynika, że jakieś 85% osób z którymi miałem okazję rozmawiać na temat pierwszego w Białymstoku boxa sądziło, że będzie to kolejna siłownia. Większość była jednak zdziwiona gdy każdemu z osobna tłumaczyłem, że to coś czego w tym mieście jeszcze nie było. A dlaczego dokładnie można tak twierdzić?

Kiedy myślimy o miejscu zwanym siłownią, ludziom bardzo często pierwsze na myśl przychodzą bieżnie, rowerki i przede wszystkim maszyny do wszelkiego rodzaju ćwiczeń z obciążeniami. Do tego dochodzi jeszcze oddzielna sala do fitnessu, aerobiku i tym podobnych zajęć. Dla wielu jest to swego rodzaju szok, kiedy dowiadują się, że w boxie przede wszystkim dwie rzeczy są inne – zasady oraz sprzęt.

Jeśli chodzi o te pierwsze to każdy, kto zawita na zajęcia do boxa CrossFit Podlasie będzie o nich starannie powiadomiony. Większość z nich wynika ze zwykłego ludzkiego rozsądku, ale dobrze o nich wiedzieć jeśli chce się tworzyć takie miejsce jak to. Bardzo w przystępny sposób zasady boxa obrazuje poniższa grafika.

Zasady Boxa

Dla osób, które nie znają angielskiego można to streścić w zaledwie kilku zdaniach. W boxie najważniejsi są ludzie którzy tam przychodzą oraz trenerzy których warto słuchać, uczyć się od nich, a gdy ma się jakieś pytanie to po prostu pytać. Oni są tam tak samo dla uczniów jak uczniowie dla nich. Własne ego należ zostawić przed wejściem aby nie szkodzić sobie ani reszcie, a poza tym po prostu fajnie i efektywnie spędzić ten czas w boxie. Podczas zarówno pierwszych kroków z CrossFitem jak i w późniejszym etapie trzeba pamiętać o tym, że TECHNIKA JEST NAJWAŻNIEJSZA! To ona w największym stopniu decyduje o tym czy jesteśmy bezpieczni i nic sobie podczas zajęć nie zrobimy. Po zajęciach lub wykonanym treningu sprzątamy po sobie tak jakbyśmy byli u siebie w domu. A na koniec po prostu dobrze się w boxie bawimy wraz z ludźmi, którzy tak samo przestrzegają powyższych zasad.

Jednak wracając do tematu głównego, to co i na czym będzie można robić w boxie skoro nie będzie tam typowych maszyn z siłowni? Otóż CrossFit jest treningiem funkcjonalnym, co w dużym skrócie i uproszczeniu oznacza to, że to nasze ciało podczas treningu jest maszyną. Nie trzeba więc tak bardzo dużo innych rzeczy aby doprowadzić je do sprawności jakiej wielu ludzi nigdy wcześniej nie miało. W tym temacie doskonale wiem o czym piszę, bo sam jestem w tej chwili w najlepszej formie w życiu, a co więcej czuję, że mam spore zapasy możliwości. Tak samo będą mogli to zrobić wszyscy ci, którzy do boxa przyjdą.

Jeśli ktoś koniecznie będzie szukał powiązań do zwykłej siłowni to radzę szukać ich tylko w jednym miejscu. W miejscu gdzie będą stać ergonometry wioślarskie. Tylko ten sprzęt można spotkać w obu tych miejscach. Sercem każdego boxa jest przeważnie RIG czyli tak zwana klatka. To właśnie w niej w jednym czasie będzie mogło wykonywać różne ćwiczenia 16 osób. Jako, że jednym z filarów Crossfitu jest podnoszenie ciężarów, to nie zabraknie też sztang dedykowanych CrossFitowi, które w Białymstoku zapewni firma Steelstorm. Obciążenia na te sztangi typu bumper, o łącznej wadze ponad 1,5 tony, pozwolą bez żadnych skrupułów opuszczać sztangę na specjalną podłogę z każdej wysokości. Zostając w tematyce podnoszenia ciężarów w boxie, będzie tu też inna gratka dla fanów sztangi. Mianowicie każdy będzie mógł się tu poczuć jak na zawodach olimpijskich dzięki prawdziwemu pomostowi olimpijskiemu. Co więcej, ci bardziej odważni chętni będą mogli założyć na jedną sztangę 300 kilogramów obciążenia.

Sztanga CrossFit

Ale nie samymi ciężarami się przecież ćwiczy. Do treningu będą używane skrzynie na które trzeba będzie wskakiwać setki czy nawet tysiące razy. Do przetrenowania rąk idealnie będą nadawać się kettle, które będą tylko śmigać nad głowami ćwiczących. Wyzwania gimnastyczne będzie można podejmować podciągając się na kółkach, znanych większości ludziom z igrzysk olimpijskich. Osobom, które będą stawiać swoje pierwsze kroki z CrossFitem, drążkiem czy kółkami doskonale pomogą specjalne gumy wspomagające.

Liny TRX zaczerpnięte z armii USA to kolejne świetne narzędzia do tego aby uczyć się zarówno techniki jak i wielu innych rzeczy. Jeśli komuś będzie mało ćwiczeń z wcześniej wymienionym sprzętem to dalej będą do przerobienia dwie kolejne odsłony lin. Jedna z nich będzie służyć do wspinania się, a druga zaś do intensywnej pracy obiema rękoma stojąc na ziemi. Mając do czynienia z ta drugą wersją mogę tylko powiedzieć od siebie, że jest ogień! Zresztą taki sam ogień będzie przy rzucaniu piłkami lekarskimi w różnych płaszczyznach oraz w późniejszym czasie przy przerzucaniu wielkiej opony, która przywędruje do boxa. Będzie się działo!

Sprzęt CrossFit

Jak więc widać doskonale box crossfitowy to zupełnie inna bajka niż typowa siłownia. To jednak działa zdecydowanie na jego korzyść, bo to tutaj będzie unosić się w powietrzu zapach magnezji, duch rywalizacji i poczucie jedności. To właśnie też w tym miejscu każdy kto tylko zechce będzie przekraczał własne granice, a następnie padał wykończony i zadowolony na ziemię. A później z uśmiechem na twarzy będzie wracał po więcej i więcej. Bo takiego klimatu jak w boxie nie znajdzie na żadnej siłowni.

Już od 9 listopada!

CFP Logo slider

Trzeba sprawdzić aby się o tym przekonać…