fbpx
CrossFitO wszystkim

Kolejny Polak na CrossFit Games!

dodany przezKamil Timoszuk 12 maja 2017 0 Komentarzy

Historia lubi się powtarzać i o dziwo robi to dosyć regularnie. Wszystko dlatego, że w roku ubiegłym najbardziej obserwowaną crossfiterką w Polsce była nastolatka z Krakowa. Teraz wszystko wskazuje na to, że jej rolę przejmie młody chłopak z Wrocławia.

Po tym co działo się podczas tegorocznych Open można śmiało przyznać, że na Dolnym Śląsku lubią życie na krawędzi. Bo jak inaczej nazwać to co działo się z przedstawicielami CrossFit Wrocław w tym trwającym 5 tygodni wyścigu po bilety do Hiszpanii i USA?

W tym roku głównym celem jaki założyła sobie ekipa z Wrocławia był awans zespołowy pierwszego polskiego teamu na CrossFit Regionals. Drużyna występująca pod nazwą #HesAthletes i w składzie Joanna Luty, Maria Kurzawa, Katarzyna Kurowska, Paweł Liszewski, Mateusz Homski oraz Paweł Czaplicki przez 5 tygodni dryfowała pomiędzy miejscami dającymi awans, a wykluczającymi ich z dalszej gry. Ostatecznie znaleźli się oni pod kreską, ale i tak nigdy wcześniej żadnemu polskiemu zespołowi nie udało się skończyć Open wyżej.

Drugim przedstawicielem Wrocławia walczącym indywidualnie na krawędzi o wyjazd do Madrytu był Paweł Czaplicki. Zawodnik który śmiało można powiedzieć, że zapoczątkowywał ten sport w Polsce. Przez wiele lat zawsze coś stawało mu na przeszkodzie, aby w decydującym momencie czyli podczas Open pokazać swoje możliwości. Jednak już w roku ubiegłym, kiedy Paweł wygrywał w świetnym stylu Amarok East Side Challenge, wiele osób widząc jego formę, zwiastowało jego sukces w najbliższych Open. Łatwo jest jednak coś takiego powiedzieć, a później ciężko jest to dla zawodnika zrobić. Po 5 ciężkich openowych treningach, Paweł znalazł się na 33 miejscu w ogólnej klasyfikacji czyli 3 miejsca pod kreską. Tak jak jednak w roku ubiegłym trochę szczęścia miał Marcin Szybaj, tak w tym spotkało to Pawła Czaplickiego. Na skutek przejścia kilku zawodników indywidualnych do rywalizacji zespołowej, Paweł otrzymał jedno z zaproszeń do Madrytu. Tym samym jego crossfitowa historia w pewien sposób zatoczyła koło.

Na początku swojej drogi związanej z CrossFitem jest zaś inna postać z Dolnego Śląska, która pewnie niebawem narobi trochę szumu. Tym kimś jest Szymon Urbański oczywiście z CrossFit Wrocław. O startującym w kategorii Open 14-15 lat zawodniku, do tej pory pewnie niewielu z was słyszało. Ja także pierwszy raz miałem okazję zobaczyć go podczas zawodów LOGinLAB we Wrocławiu. To właśnie na nich Szymon wraz ze starszymi kolegami, brał udział w pokazowych treningach. I już wtedy sprawiał bardzo dobre zawodnicze wrażenie. Po tym jak usłyszałem od Pawła Czaplickiego, że celują w tym roku w wynik gamesowy, to nie do końca chciało mi się w to wierzyć. Jednak jak się okazało, plan ten udało się zrealizować całkowicie, z tym młodym, ambitnym, i bardzo dobrze ułożonym pod względem wychowania chłopakiem. Wszystko za sprawą tego, że Szymon po awansie do Regionalsów online, jakie obowiązują w jego kategorii, zakończył tę drugą fazę na 19 miejscu. Czyli ponownie tuż nad krawędzią być albo nie być w dalszej grze 😉

Tym samym polski CrossFit czekał zaledwie kilkanaście miesięcy na powtórkę sukcesu Gabi Migały, która jako pierwsza Polka zameldowała się na CrossFit Games. Jest to niewątpliwy sukces ekipy z Wrocławia, która bardzo dobrze poprowadziła młodego chłopaka i sprawiła, że jest on przededniu wyjazdu na największe CrossFitowe zawody na świecie. Dzięki też temu dla kibiców w Polsce trzymających kciuki za rodaka, impreza w Madison rozpocznie się już we wtorek. Natomiast hashtag #GoGabi w tym roku musi ustąpić miejsca nowemu – #GoKapustka 😉

Poza Szymonem, w Regionalsach online w każdej z kategorii wiekowej wzięło udział jeszcze 11 innych Polaków. Wielu z nich poprawiło swoje lokaty w stosunku do eliminacji Open o kilka, kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt pozycji. Tak więc wygląda lista Polaków we wszystkich kategoriach wiekowych, wraz z zajętym ostatecznie miejscem.

Teens Chłopaków (14-15 lat)

19. Szymon Urbański

Teens Chłopaków (16-17)

79. Arkadiusz Habrzyk
80. Damian Tazbir
172. Mateusz Banz

Teens Dziewczyn (16-17)

77. Oksana Reshetnik

Masters Mężczyzn (35-39)

79. Marcin Reus
139. Sebastian Krzeski

Masters Mężczyzn (40-44)

117. Artur Komorowski
191. Piotr Teliszewski

Masters Mężczyzn (45-49)

118. Paweł Grębowiec

Masters Mężczyzn (60+)

138. Jan CieślikTak więc jak widać na załączonych obrazkach, z polskim CrossFitem od strony zawodniczej jest co najmniej dobrze. Bo kto by pomyślał jakiś czas temu, że oprócz etatowej armii zawodników na Regionalsach w Madrycie, doczekamy się co roku swego przedstawiciela na finałach w USA. Progres jest widoczny gołym okiem dla każdego, kto tylko chce go zobaczyć.