fbpx
Foto & VideoO wszystkim

#IceBucketChallenge

dodany przezKamil Timoszuk 29 sierpnia 2014 0 Komentarzy

Internet to takie środowisko, że dzięki sprzyjającemu mikroklimatowi co jakiś czas wylega się tam pewna zaraza. Taka trochę choroba, a trochę epidemia, która trawi internet najpierw powoli, a następnie z każdym kolejnym dniem przybiera na sile. W ostatnich tygodniach internet opanowała kolejna zaraza.

Chcąc sobie przypomnieć wszystkie epidemie jakich obserwatorami byliśmy w ostatnich miesiącach czy latach, musiałbym mieć znacznie lepszą pamięć niż autentycznie mam. Jednak trudno zapomnieć o tych najbardziej popularnych z ostatniego okresu. Zacznijmy od Harlem Shake.

Innym internetowym viralem okazał się ten oto kawałek muzyczny o dawaniu numeru i dzwonieniu do siebie. W tej wersji wykonany przez cheerleaders zespołu NFL Miami Dolphins.

Jeśli już jesteśmy przy kawałkach, które zawładnęły internetem w swoim czasie to nie można zapomnieć o prawdziwym królu czyli PSY i jego Gangnam Style, które ma już ponad 2 MILIARDY wyświetleń w serwisie YouTube.

I takich przypadków można by wymieniać jeszcze wiele. Ważniejsze jest jednak to, że niektóre z takich akcji czy piosenek są niemal programowane na sukces, a czasem mają nawet jakiś ukryty cel, a niektóre to po prostu zwykły przypadek podłapany przez internatów. Fajnie jest, kiedy zaplanowane akcje są robione w jakimś szczytnym celu i dzięki temu ludzie chcą brać w nich udział. Niestety jednak dzieje się tak, że z czasem kiedy jakaś akcja zaczyna zataczać coraz to większe kręgi, zaczyna ewoluować w zupełnie innym, i często niekoniecznie mądrym kierunku. I tak się ostatnio dzieje z akcją Ice Bucket Challenge, o której pewnie słyszało lub widziało ją już większość z was.

Nie będę teraz nikogo zanudzał tym jak ta akcja się zaczęła i dlaczego powstała, ponieważ ten kto naprawdę chciał się o tym dowiedzieć to już to dawno zrobił. Napiszę tylko, że podłoże tej akcji to walka z chorobą zwaną ALS (stwardnienie zanikowe boczne) i pomoc w niej dla wszystkich potrzebujących. Natomiast to całe oblewanie się wodą to symbol, którego oglądając niektórego filmy mam wrażenie, że nikt nie rozumie. Rozumie i tłumaczy to Dean WickCity Ditty, czyli jeden z raperów po którym chyba mało kto by się tego spodziewał.

Jeszcze szybkie tłumaczenie na polski jego słów:

-Kiedy wylewasz na siebie wodę, masz poczuć się tak, jak chorzy na ALS! Masz przejść przez to, z czym oni muszą się zmagać. To choroba, która „odcina” całe twoje ciało. Nie zostaje ci nic, prócz ust. To wszystko! Nie możesz się poruszać, nie możesz nic. Dlatego woda, którą na siebie lejesz ma być zmrożona.

A co widzę w polskim wydaniu tej akcji? Ludzie oblewają się dla zabawy, dla „wygrania”, piwa, kolacji czy innych pierdół, które nie mają żadnego związku z całą tą akcją! Dlatego też ta akcja od jakiegoś czasu bardziej mnie żenuje niż pokazuje jacy ludzie potrafią być dobrzy. Czułem też jednak, że wcześniej czy później trafi to do mnie i zostanę nominowany do wylania na siebie wody. O dziwo zostałem nominowany przez dwie osoby czyli teoretycznie powinny się na mnie znaleźć dwa wiadra wody. Jednak jeśli ktoś liczy, że tak się właśnie stanie to muszę go w tej chwili zawieść. Od samego początku wiedziałem, że tego nie zrobię ponieważ autentycznie nie mam ochoty należeć do tego całego trendu. Nie oznacza to jednak, że nie mam ochoty pomagać potrzebującym. Taką ochotę mam zawsze i wszędzie jeśli tylko jestem w stanie autentycznie to zrobić, a nie walnąć taka pokazówkę pozbawioną sensu czym niestety Ice Bucket Challenge w mojej opinii się stało już jakiś czas temu.

W związku też z tym, że zostałem nominowany do takiego czynu (dzięki Monia i Natalia! 😉 ) ale nie wykonałem zadania to dlatego na konto fundacji do walki z ALS powędrował ode mnie przelew.

ALS przelew

Kwota jest iście symboliczna ponieważ w tej chwili autentycznie na więcej sobie pozwolić nie mogę. Jednak nie ukrywam, że i tak mam w tej chwili poczucie, że zrobiłem dla walki wielu ludzi z cierpieniem znacznie więcej, niż jakieś 95% baranów wylewających po prostu na siebie wodę.

ALS Bucket Challenge Afryka

I jeśli ktoś czuje się tym urażony, to powiem tylko tyle, że nie kieruję tych słów do nikogo osobiście. Ja po prostu nie zawsze lubię podążać za tłumem „bo tak trzeba” i taka jest moja natura.

Jeśli ktoś chce na prawdę pomóc to zapraszam także do wpłacania pieniędzy na to konto:

Nr konta: 61 1240 4432 1111 0000 4721 0358
Dignitas Dolentium
ul. Gorczańska 26
34-400 Nowy Targ

A ludzi z poniższego filmiku nawet mi nie szkoda. Sami sobie zgotowali ten los 😉

https://www.youtube.com/watch?v=WQlvW0aFnKo

Ciekawe jaka będzie kolejna zaraza, która zacznie trawić internet? Jakieś pomysły?