fbpx
CrossFitO wszystkim

Boxy jak grzyby

dodany przezKamil Timoszuk 27 lutego 2015 0 Komentarzy

Rozwój i rozprzestrzenianie się CrossFitu w Polsce można zaobserwować na wielu przykładach. Jednym z nich są na przykłada wyrastające jak grzyby po deszczu afiliowane polskie boxy crossfitowe. I niekoniecznie mam tu na myśli Warszawę, gdzie liczba tych miejsc zwiększa się w oka mgnieniu.

Na szczęście inne rejony naszego kraju starają się nie odstawać pod tym względem od centrum Polski. Nawet na wschodzie, gdzie wiele osób uważa, że „niczego nie będzie”, liczba miejsc, gdzie ludzie wylewają lub będą wylewać siódme poty także sukcesywnie wzrasta. Przykładem miasta na wschodniej ścianie jest na przykład Lublin. Miasto, które mi osobiście kojarzy się głównie z tym, że pomimo tego, że jest ono oddalone od Białegostoku stosunkowo niedaleko, to dotarcie do niego publicznymi środkami transportu to niemal droga przez mękę. Jednak od jakiegoś czasu obraz tego miasta w mojej głowie zaczyna się zmieniać właśnie dzięki CrossFitowi. Już jakiś czas temu powstał tam pierwszy oficjalny box o nazwie CrossFit Lublin i przez długi czas nie miał on praktycznie żadnej konkurencji. Ten fakt jednak w najbliższą sobotę czyli 28 lutego ulegnie zmianie. Bo to właśnie tego dnia w Lublinie nastąpi inauguracja boxa o nazwie CrossFit Z16.

CrossFit Z16 1

Cóż to za twór? Otóż będzie to miejsce tworzone głównie przez człowieka, który już długo przed tym zanim zainteresował się on CrossFitem, jego życie było związane ze sportem. Na początku była to głównie piłka nożna, a następnie takie sporty walki jak Muay Thai i Kickboxing. Poświęcając tyle lat trenowaniu, ciężko było aby Michał Zajko nie liznął wiele pośrednich dziedzin jak fizjoterapia czy też odżywianie. Aczkolwiek słowo liznął może nie jest tu najbardziej odpowiednie, ponieważ w obu tych kierunkach skończył on studia na AWF w Warszawie, a w tej chwili kończy on pisać pracę doktorską pod tytułem „Ocena wybranych zdolności motorycznych u osób trenujących CrossFit”. Tak więc jak widać stara się on łączyć bogatą wiedzę z czystą praktyką. Tej natomiast będzie miał w najbliższym czasie pod dostatkiem. Co ciekawe Michał jest też jedną z tych osób, która przeszła tę drogę od klienta jednego z boxów, aż do bycia właścicielem kolejnego. Tak więc potwierdza się tym samym teza, że niemal każdy box wychowuje sobie samodzielnie konkurencję 😉

CrossFit Z16 2

W chwili gdy nowych boxów pojawia się coraz więcej, każdy kolejny warto by było aby miał pomysł na to, aby wyróżnić się w jakiś sposób spośród pozostałych tego typu miejsc. Czym więc planuje zwabić we własne mury CrossFit Z16? Fajną rzeczą jest na przykład to, że oprócz standardowych zajęć podzielonych na różne poziomy zaawansowania trenujących, już na starcie jest coś co wyróżnia ten box. Tym czymś jest na przykład planowana współpraca z firmą o nazwie 4SportsLAB. Co to za firma?

Firma oferująca w pełni profesjonalne badania wydolnościowe. Profesjonalną diagnostyką sportową zajmuje się od ponad 10 lat. Byli oni w sztabie szkoleniowym Kadry Polski w Judo przed Igrzyskami olimpijskimi w Pekinie, a przed Igrzyskami olimpijskimi w Londynie w sztabie szkoleniowym Kadry Polski w Kolarstwie Torowym .

Mają bogate doświadczenie w pracy z:

– kolarzami (m.in Katarzyna Pawłowska – dwukrotna MŚ w kolarstwie torowym, Michał Podlaski zwycięzca górskich Mistrzostw Polski, Maja Włoszczowska – Mistrzyni Świata MTB XC, Vice Mistrzyni Olimpijska MTB XC z Pekinu),
– biegaczami (m.in. Mariusz Giżyński – medalista Mistrzostw Polski w maratonie),
– triathlonistami – trener Piotr Netter – opiekun Mateusza Raka i Marcin Słoma – opiekuna m. in. Marii Cześnik
– drużynami ekstraklasy w Piłce Nożnej, Piłce Ręcznej, Siatkówce,
– Reprezentacjami Poslki w Squashu, Badmintonie, Biathlonie, Hokeju na lodzie
– oraz wieloma innymi amatorami i zawodnikami wielu dyscyplin

Tak więc jak widać, firma wydaje się mieć bogate doświadczenie w pracy z profesjonalnymi sportowcami, a teraz będą z tego mogli skorzystać klienci CrossFit Z16. Sam jestem ciekaw jak to będzie wyglądać w praktyce. Jeśli tylko będzie jakaś możliwość przetestowania tego na sobie, podczas mojej wizyty w ramach Box Trip 2015, to zdecydowanie to zrobię.

CrossFit Z16 3

Zanim jednak to nastąpi, to to już w sobotę od godziny 10 rano, na ulicy Mełgiewskiej 80 w Lublinie, będzie można do boxa wpaść i zobaczyć na żywo jak się prezentuje zaaranżowane na potrzeby boxa 300 metrów kwadratowych. Każda z nowych osób będzie mogła dowiedzieć się co to jest ten cały, „straszny” CrossFit zarówno w teorii jak i też praktyce. Co bardziej odważne osoby, będą mogły spróbować swoich sił w konkursowych WOD-ach, gdzie nagrodami mogą być na przykład karnety do boxa. Do tego wszystkiego nie zabraknie tez gości specjalnych, a to wszystko zostanie okraszone odpowiednią oprawą muzyczną.

Tak więc jak widać boxy wyrastają jeden po drugim i nic nie wskazuje na to, że ten trend ulegnie mianie w najbliższym czasie. I z jednej strony jest to powód do radości, a z drugiej to zaczynam sobie zadawać jedno pytanie – kiedy ja to wszystko zjadę i odwiedzę skoro rok ma nadal tylko 12 miesięcy? 😉